Tatran Střešovice » Richter končí s reprezentační kariérou. Chci si odpočinout, říká

VÍC NEŽ JEN FLORBAL

úterý 8.1.2013

Richter končí s reprezentační kariérou. Chci si odpočinout, říká

Letošní podzim byl pro Martina Richtera opravdu nabitý florbalem. Nejdřív pohár mistrů ve Švédsku, potom dohrávání odložených utkání v extralize, pohár České florbalové unie a v neposlední řadě vrchol letošní sezóny, světový šampionát ve Švýcarsku. Teď je podle tatranského centra čas zvolnit.

Pro dlouholetou oporu Tatranu Martina Richtera to nebylo poprvé, kdy musel vybírat dovolenou po týdnech, aby se mohl pokusit o další úspěchy v jeho už tak bohaté kariéře. Hodnocení dosavadního průběhu je však rozporuplné. "Celkově vzato jsem zatím se sezónou celkem spokojený z osobního pohledu a nespokojený s týmovými výsledky," říká devětadvacetiletý centr.

Oproti minulým náročným florbalovým podzimům se totiž přeci jen něco změnilo. Florbalový univerzál, v minulosti tolikrát chválený pro jeho defenzivní přínos týmu, se postavil do středu nejproduktivnějšího útoku celé extraligy, kde se jeho mladičká křídla Marek Vávra a Jan Natov vyhřívají na předních příčkách tabulky produktivity. "V Tatranu si užívám asi nejlepší florbal v kariéře, v lajně nám to klape a zápasy mě hodně baví. Bohužel na Poháru mistrů jsme přes dobrou hru zůstali za očekáváním a bodové ztráty se nám nevyhnuly ani v lize. Navíc jsme vypadli v poháru, takže výsledkově celkem bída. A v reprezentaci to byla bída výsledková ale hlavně herní," přiznává "Marty".

Veřejnost tak překvapilo jeho oznámení, že Martin Richter uzavírá kapitolu národního týmu zrovna v době, kdy podle vlastních slov hraje možná nejlepší florbal v jeho dosavadní kariéře. "Nakonec to bylo hodně složité rozhodnutí. Byl jsem v podstatě rozhodnutý už před mistrovstvím a paradoxně to co se stalo, mě donutilo ještě zvažovat, jestli budu dál pokračovat, protože skončit takhle asi nikdo nechce," pokračuje. "Ale cítím, že další dva roky už nebudu schopný a ochotný dávat florbalu skoro všechen svůj volný čas," přiznává Richter.

"Už nechci způsobovat komplikace v práci, chci víc času na přítelkyni, cestování a partu neflorbalových kamarádů," vypočítává, co ho všechno po ukončení kariéry v národním týmu čeká. Zkušený centr však prozrazuje, že neflorbalové důvody nebyly jediným faktorem, který ho nutil zvažovat další pokračování v národním týmu. Jeho spoluhráči z útoku totiž díky výborným výkonům pomalu dostávají prostor i na mezinárodní úrovni. Marek Vávra byl vybrán trenérem reprezentace Radimem Cepkem do užšího výběru na lednová přátelská utkání se švýcarským národním týmem a Jan Natov dostal šanci ukázat své kvality na tréninkovém kempu v Praze.

"To je to, co mě tom opravdu štve. Že jsem v reprezentaci v podstatě nikdy naplno neukázal, co umím, a teď s mladými puškami v Tatranu teoreticky mohla přijít šance zahrát si v nároďáku konečně na centru a s lidmi, jejichž hra mi vyhovuje. Ale ty důvody výše převážily," popisuje svoje pocity.

Co tedy čeká Martina teď? Kromě toho, že se blíží vrchol klubové soutěže, bude mít konečně také více času na jednu ze svých prací a zároveň koníčků. Firma čokoláda.cz, ve které pracuje, je totiž specialistou na čokoládové výrobky z celého světa a florbalový univerzál se již může počítat mezi opravdové odborníky. Jaké od něj zazní doporučení konzumentům sladkostí? "Uvěřte tomu, že to v supermarketech jsou sladkosti, kdežto my prodáváme čokoládu. Kdo nevěří, ať si u mě řekne o vzorek pořádné čokolády a porovná ho s Milkou," říká hrdě na závěr.

 
Naši partneři