Chceme předvádět florbal, který umíme, říká Milan Fridrich před startem Superligy

Do sezóny vstoupí Tatran coby druhý nejlepší celek posledního ročníku Superligy a jako čerstvý vítěz Czech Open. Novou sezónu otevře duelem na půdě pražského SKV.

Již o následujícím víkendu vystřídá přípravu ostrý start soutěže, do které vstoupí Tatran na půdě pražského SKV. I do letošní sezóny půjdou Střešovice pod vedením Luďka Beneše a Milana Fridricha, se kterým jsme připravili rozhovor.

Po letním “klidu” se kolotoč Superligy zase roztočí. Těšíš se?
Teprve začínám:), přece jen ligové zápasy budou mít jinou váhu než příprava.

Nejdříve k přípravě. Ve velmi solidní společnosti se vám podařilo vyhrát Czech Open. Předpokládám, že po výsledkové i herní stránce převládala spokojenost, je to tak?
Se samotným turnajem poměrně ano, i když i tam byli hluché pasáže. Celkově se většinu času dařilo týmu plnit taktické pokyny.

Jaký to byl pocit, když jste v základní skupině zdolali švédský Falun? To se přeci jen nestane každý den.
To byl opravdu pro nás vrchol turnaje - pořád je vnímám jako nejsilnější tým, který momentálně hraje. Tedy vždy zážitek, byť je to přípravný turnaj.

V rámci přípravy jste absolvovali i utkání skupiny poháru, kde jste ve velké míře zkoušeli mladé hráče. Je na tohle pohár ideální, že si mladíci “čuchnou” i k soutěžnímu zápasu?
K tomuto účelu tyto zápasy posloužily velmi dobře. Tady naopak s předvedenou hrou u nás moc spokojenost nepanuje a čekali jsme lepší nasazení a kvalitu.

Pokud jde o již zmíněné mladíky, panuje s nimi spokojenost?
Takto hromadně nedokážu říct. Jsou tam hráči, kteří ukázali potenciál. U všech ale platí, že je čeká ještě velká spousta práce, stejně jako celý tým. Zároveň u každého z těchto hráčů bude důležité, jak dokáže své schopnosti prodat ve prospěch týmu a rolí, které od nich očekáváme, což může být dosti rozdílné od juniorského florbalu.

V sestavě máte kromě mladíků nově i Tomáše Hanáka, který přišel z Black Angels. Jak se vám zatím během přípravy líbil a co se od něj v Tatranu očekává?
Tady u nás panuje velká spokojenost. To, proč jsme Tomáše chtěli přivést a tím udělat tým komplexnější, nám plně ukázal a věříme, že se stane velkou oporou týmu a náš tým udělá výrazně silnější.

V realizačním týmu je nováčkem, byť jen na trénincích, Martin Pánek. Jak hodnotíte jeho zapojení?
Věřím, že toto hodnocení se ukáže v průběhu sezóny, kdy to budeme moci posoudit více a že to bude pozitivní hodnocení. K týmu má blíže a to pro nás může být zajímavá průběžná zpětná vazba.

Jaké je zhodnocení předsezónní přípravy?
Z mého pohledu splnila příprava očekávání a to tím, že ukázala silné i slabé stránky týmu a věřím, že i hráčům ukázala zrcadlo, jakým způsobem musí k tréninku a zápasům přistupovat.

Tým zůstal víceméně ve stejném složení, bude tak ještě silnější, než v loňské sezóně?
Věřím, že by mohl být. Ale není to vůbec automaticky jasné. Nastavení v hlavě a plnění rolí bude hrát zásadní roli.

Do sezóny vcházíte coby superfinalista předchozí sezóny, kdežto loni jste byli spíš v pozici, kdy jste byli pořád ještě černý kůň. Je to tlak, se kterým se holt musí počítat?
Ano, to je naprosto jiná pozice a hráči to budou muset potvrzovat nejen každý zápas, ale i na trénincích. V tomto ohledu čekám mnohem náročnější sezónu.

Když navážu na předchozí otázku, mění se tím i něco pro vás jako trenéry, nebo to budete brát stejně jako loni?
My musíme určitě přizpůsobit právě tomu, aby tým jeho pozici jednoho z favoritů co nejlépe zvládl. Chceme jim v tom být oporou a pomoci jim v jejich snu. Tedy jak takticky, tak hlavně rétorika a práce s nastavením hlavy bude asi dosti odlišná.

Vy si navíc hned ve 2. kole dáte repete Superfinále. Budete ten zápas brát nějak speciálně?
Speciálně v tom, že to je jeden z největších favoritů na titul - to samotné udělá tu speciální motivaci a pozornost. O jiné speciálnosti jsme neuvažovali a myslím, že není třeba.

Jaké jsou vaše cíle pro základní část?
Já budu spokojen pokud se podaří ke všem zápasům přistoupit s maximální profesionalitou a díky tomu předvádět florbal, který umíme a bude bavit i diváky. Pak věřím, že budeme začínat play-off na domácím hřišti.

A ambice pro sezónu jako celek?
To je prakticky stejné, jako předchozí odpověď. Pokud bychom poctivě a chytře pracovali celou sezónu, tak sen o superfinále nemusí být nereálný. Je to ovšem velmi zrádné - neboť takový cíl mají oprávněně i další minimálně 2-3 soupeři.