Florbalový oddíl Tatran Střešovice slaví třicet let!

Tatran Střešovice má zvuk. Doma i ve světě. V nejvyšší florbalové soutěži mužů nasbíral rekordních 16 titulů. Na úspěšný mužský tým v současnosti navazují děti a mládež. Dorostenci a junioři neochvějně vládnou svým věkovým kategoriím v Česku. Tatran jako nejstarší tuzemský florbalový klub čeká velký milník, 30leté výročí, takže vznikl nápad na sérii minidokumentů, které by vystihovaly jednotlivá období střešovické historie.

S nápadem jsme oslovili florbalového odborníka a populárního sportovního komentátora Ondřeje Zamazala, který nás přesvědčil, že Tatran, oddíl s takovým příběhem a historií, by si zasloužil celovečerní dokument, film! Vytvořili jsme autorský tým a začali točit: v Praze a okolí, v Ostravě i na dalších místech. V současné chvíli je většina materiálu natočena a budeme se přesouvat do střižny, abychom tenhle úžasný biják zdárně dokončili a na konci listopadu 2021 mohla proběhnout jeho premiéra.

Oslava 30. výročí a současně i premiéra je naplánována na pátek 26. listopadu a bude se konat v Hotelu Pyramida respektive v kině Dlabačov. Předprodej vstupenek bude spuštěn 30. září. O tento kinematografický počin projevila zájem i Česká televize. Termín vysílání však pro tuto chvíli ještě není znám. Kromě filmu se mohou fanoušci Střešovic těšit jak na speciální utkání věnované legendám, tak na nové dresy s tradničními prvky zlaté éry Tatranu.

Foto: Milan Fridrich, Jan Matouš, Johan von der Pahlen, Jakub Menhart, Ondřej Zamazal, Vít Řezníček, Milan Garčar

Naším cílem je reflektovat vývoj a historii Tatranu Střešovice a zároveň zmapovat evoluci českého florbalu, tedy sportu, který si svou dynamikou a jednoduchostí velmi rychle získal v Česku stovky tisíc aktivních hráčů a příznivců. Jsme přesvědčeni, že dokument – stylem, jakým je natočen a jaké příběhy předkládá – osloví florbalové nadšence, sportovní fanoušky i obecnou veřejnost. Mixuje sportovní i společenské události, předvádí florbalové osobnosti, dokládá, jaký obrovský skok tento moderní sport učinil a jaký v sobě ukrývá další potenciál.

Foto: Michal Jedlička, Mistrovské foto 1999, Focení pro Innebandy Magazinet

Dokumentární film vzniká mj. jako pocta k oslavám 30. výročí založení nejstaršího českého florbalového klubu. Prostřednictvím archivních záběrů, soudobých i současných výpovědí a stylizovaných scének nechává nahlédnout do zákulisí florbalu: od jeho počátků v 90. letech minulého století, kdy se tenhle „hokej bez bruslí a s plastovým míčkem“ začínal hrát ve školních tělocvičnách, přes velký vzestup na přelomu letopočtu, až po období, kdy fanoušci při superfinále nejvyšší soutěže či mistrovství světa zaplňují největší české sportovní haly.

Ze všeho nejvíc však film pomocí týmových a individuálních příběhů odhaluje syrové emoce, které sport na jakékoliv úrovni vyvolává; představuje hrdiny, kteří v klíčových momentech rozhodovali o vítězství, i poražené, kteří museli skousávat hegemonii Tatranu zejména v prvním desetiletí 21. století; pozoruje mimořádně náročnou přípravu současných hráčů, kteří stále nejsou profesionálové, přesto florbalu obětují všechno; věnuje se nadějné mládeži, které by měla patřit florbalová budoucnost.

Sport, který se v současnosti řadí mezi nejpopulárnější v Česku, film o své historii potřebuje. A příběh nejtradičnějšího českého klubu se pro takový pohled přímo nabízí.

Foto: Vladimír Fuchs, Týmové foto 2001, Juraj Šádek