Interní školení pro rodiče na téma výživy

V době koronavirové se všichni musí umět přizpůsobit. To se týká i sportovních oddílů a Tatranu nevyjímaje. Proto minulý týden proběhly dvě online interní školení pro rodiče mladších a starších žáků a žákyň.

Minulý týden proběhly hned dvě přednášky na téma výživy mladších a starších žáků a žákyň. Byly koncipovány pro rodiče mládeže a proběhly odděleně pro chlapce a dívky. Dohromady se zúčastnilo kolem šedesáti rodičů, což nás opravdu těší a budeme touto formou určitě chtít pokračovat i nadále.

Přednášky byly zaměřeny na výživu dívek a chlapců ve věku 11-15 let v období růstového spurtu a puberty. Vytvořila je a prezentovala nutriční specialistka Zuzana Šafářová, která působí u České basketbalové federace a Českého florbalu. S mužským národním basketbalovým týmem absolvovala přípravu a úspěšné tažení na Mistrovství světa 2019. Od roku 2010 provozuje rovněž vlastní výživovou poradnu. Specializuje se na sportovní dietologii, především pomáhá sportovkyním potýkající se s poruchami příjmu potravy a únavovými zlomeninami. Jejich rad využila a využívá celá řada osobností, významných sportovců a sportovních klubů, například nejznámější český šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, biatlonistka Eva Puskarčíková, tenistka Kateřina Siniaková, Karolína Muchová a Marie Bouzková, mistryně světa ve sportovním aerobiku Adéla Citová. VZ komerčních projektů se podílela například na přípravě scénářů populárního televizního pořadu Zdeňka Pohlreicha „Teď vaří šéf Light“ a na jeho knihách Lehká kuchyně a Fresh kuchyně. Spolu se Zuzanou Šafářovou byl přítomen i šéftrenér tatranské mládeže Pavel Hudík.

Tematická škála byla poměrně široká, náplní byl například pitný režim, nejčastější chyby ve stravování, získávání důležitých minerálů pro správnou a účinnou regeneraci těla až po skladbu jídelníčku s ohledem na roční období a aktivitu v jednotlivých dnech.

Rodiče nejčastěji zajímal výběr proteinových a energetických tyčinek. Paní Šafářová doporučila vybírat tyčinky se syrovátkovým proteinem případně v kombinaci se sójovým. Zároveň nedoporučuje čistě sójový základ. Rodiče zajímalo i téma iontových nápojů. Tam jim byly doporučeny izotonické nápoje bez umělých barviv a v rámci prezentace dostali recept na domácí iontový nápoj.

Přednášky budou pro rodiče přístupné z odkazu, který jim bude zaslán spolu s výstupem z prezentace. Rodiče dostanou ještě dotazník spokojenosti, ze kterého máme za cíl zjistit, zda jim přednáška přišla srozumitelná a jestli by takto chtěli pokračovat i nadále.