Tatran Střešovice » Luděk Beneš o finále juniorky i nominaci na MS

VÍC NEŽ JEN FLORBAL

sobota 11.4.2015

Luděk Beneš o finále juniorky i nominaci na MS

Luděk Beneš hodnotí nejen finále juniorské G2 ligy, ale i nominaci na juniorské mistrovství světa, která byla nedávno zveřejněna.

Beny, momentálně jsi v centru dění téměř všeho, co se děje kolem juniorského florbalu v České Republice. S našimi juniory hrajete finále proti Bohemce a také jste, společně s realizačním týmem, zveřejnili finální nominaci na juniorské MS. Jak to všechno časově zvládáš?

... do toho práce, rodina. Je toho teď trošku více, ale s tím jsem samozřejmě musel počítat. S podporou rodiny to zvládnout jde.


Nejprve nám pověz věci ohledně juniorského finále. Zatím je stav 1:2 z našeho pohledu. Co jsou nejdůležitější průvodní jevy celé série?

Všechny tři odehrané zápasy byly celkem kvalitní a velmi vyrovnané. Ve druhém a ve třetím jsme naprosto nezvládli úvody utkání, pak jsme museli dohánět čtyř, resp. třígólové manko a to je v play off hodně těžké. Na druhou stranu je pro mne velmi pozitivní, že se nám v obou případech podařilo vrátit zpět do zápasu a ještě Bohemku potrápit. To svědčí o dobrém charakteru našeho týmu. Věřím, že je v našich silách sérii poslat do pátého, rozhodujícího zápasu. Bohemka je ale samozřejmě hodně kvalitní soupeř, bude to těžké, ale krásné...


Co poslední, zatím rozdílový, zápas?

Jak už jsem řekl, nepovedl se nám vstup do utkání. 0:3 na začátku 8.minuty není úplně optimální. Bohužel se nám to stalo podruhé za sebou a to je zkrátka velká chyba, kterou takový tým, jakým Bohemka letos v juniorech je, trestá. Jako kdybychom na začátku těchto utkání byli myšlenkami někde v základní části, na pohodu. Takhle se finále prostě nehraje, doufám, že se z toho do třetice už poučíme.


Jak pikantní je souboj z pohledu vás, trenérů, když jste, společně s Michalem Jedličkou, museli současně stát proti sobě v takto důležitých utkáních a dovádět do finální verze nominaci juniorské MS?

Myslím, že dokážeme celkem dobře oddělit bitvu na klubové úrovni od spolupráce v reprezentaci. Finálový souboj je samozřejmě „na tvrdo“ se vším všudy, ale v rozumných mantinelech férovosti. Není a nebude to problém.


Co říkáš na časté ohlasy, že výběr hráčů na MS je složený převážně z hráčů Prahy, konkrétně z Tatranu a Bohemians? Objevují se i výhrady, že je to kvůli tomu, že ty jsi trenérem Tatranu a Michal Jedlička, druhý kouč repre, je trenérem Bohemians.

Asi jsem někde někomu vykradl nějakou klubovnu  Samozřejmě že to vnímám, ale s takovými útoky nejde stejně nic dělat, takže je neřeším a spíše se soustředím na to co a jak udělat pro to, abychom na MS uspěli a těmto křiklounům zacpali ústa sportovní cestou. Co se týká pohledu na věc Tatran-Bohemka, Beneš-Jedlička, tak tohle musím kategoricky odmítnout. Jednak máme v trenérském týmu Tomáše Svačinku jako zástupce Moravy a musím říct, že jsme veškeré nominace v průběhu celého cyklu vždy řešili demokraticky. Samozřejmě jsme měli každý trochu jiné názory, ale vždy jsme si je vyříkali, nastavili si priority a rozumnými kompromisy se dobrali k výsledku, na kterém jsme se vždy shodli. A za druhé jsme vždy takto řešili pouze 1-2 hráče, na 90-95% jmen byla vždy shoda a stejně tak tomu bylo i u nominace závěrečné.


Takovéto názory musejí být jistě velmi demotivující, protože dva roky na něčem pracujete a stejně se pak podobné domněnky vyskytují, snažíš se je nevnímat?

My jsme s kluky za ty necelé 2 roky udělali opravdu obrovský kus práce. Celkovým novým pojetím fungování jednotlivých repre týmů z pozice úseku reprezentace ČFBU, ke kterému jsme s Bedlou nezanedbatelně přispěli, se práce velmi zintenzivnila, zkvalitnila, zprůhlednila. Abych byl konkrétní, tak mluvím zejména o pravidelných jednodenních trénincích, přátelských utkáních s extraligovými týmy, účasti na CO 2014, pravidelné testování hráčů, tréninkové deníky, zdravotní zajištění, komunikace s klubovými trenéry, atd. Samozřejmě, ne vše vždy fungovalo na 100%, ale celkově jsme s tímto velmi spokojeni a do budoucna je určitě na co navázat a na základě vyhodnocení určitě i co zlepšovat. Jenom pro představu, těch jednodenních tréninků jsme měli celkem 27, z toho 12 v Praze, 12 v Ostravě a 3 v Brně, přátelských utkání s extraligovými týmy jsme sehráli 10, dalších 9 v rámci Czech Open, 6 na EFT a 3 PU se Švýcarskem U19, k tomu soustředění, kempy v Jičíně. Celkem jsme v rámci těchto akcí viděli více jak 90! hráčů. To vše u realizačního týmu za režii s investicí vlastních dovolených a velkým omezením soukromého života. Kdo tohle absolvuje, určitě musí být svým způsobem „magor“, ale myslím, že nikdo z nás není až takový magor, že by všechny tyto investice hodil do kanálu tím, že si na vrcholnou akci vybere hráče podle toho, jestli mají zelený, červený, žlutý nebo modrý dres. Tak to prostě není, ve výběru máme kluky, kteří se nám profilovali na základě dlouhodobé práce, výsledků, výkonů, přístupu, atd., atd. Tím samozřejmě neříkám, že neexistují další hráči, kteří by na MS možná odjet mohli a i my jsme samozřejmě museli ze širší nominace 10 kluků vyřadit a jednoduché rozhodnutí to určitě nebylo. Hlavním kritériem bylo poskládat tým, který bude fungovat jako celek, tak uvidíme, jestli se nám to podařilo. Názor odborné části veřejnosti mě samozřejmě zajímá, s některými osobnostmi jsem vedl i diskuze, vysvětloval jsem jim svůj pohled na věc. Debaty na sociálních sítích jsem se naučil neřešit, nemá to žádný smysl.


Beny, díky za rozhovor, přejeme pevné nervy, jak s podobnými názory, tak na střídačce při finále juniorky, a především úspěch s našimi juniory ve finále a následně s juniorskou reprezentací na MS ve Švédsku.

Co se týká repre, tak tam bude hodnocením naší práce výsledek na MS. Když budeme pátí, tak to bude průšvih a florbalová veřejnost nás oprávněně utluče i kdybychom měli ve výběru 18 Jendrišáků a 2 Kafky a všechny z jiného klubu.

Finále juniorky bude ještě dlouhé a napínavé...doufám  Zvu všechny fanoušky Tatranu na takový malý finálový předkrmeček před Superfinále v podobě 4. zápasu finále juniorů ve středu 15.3. od 18:30 u nás, ve střešovické stodole.

Díky!

 
Naši partneři