Medailoví hoši ze Střešovic

O víkendu 9.-10.dubna se ve sportovní hale na Jižním Městě odehrála finálová skupina MČR, na kterém nechyběli dorostenci Tatranu Střešovice! Během víkendu dorostenci odehráli 4 velmi kvalitní utkání, ve kterých si poměřili síly s brněnskými Bulldogs, s ostravským FBC a s týmem Florbal Chodov.

Dorostenci z osmifinálové skupiny nakročili třemi výhrami do čtvrtfinále, kde je čekaly dva zápasy s Bulldogs Brno. V prvních minutách prvního zápasu byla znát nervozita a důležitost tohoto klání, ale netrvalo dlouho a ve 3.minutě skóruje Michal Nový po výborně sehrané standardce z rohu soupeře – 1:0. Po prvním vstřeleném gólu se hráčům rozvázaly ruce a začali hrát s lehkostí. Bohužel lehkost byla až moc lehká a bezstarostnost až moc velká a v 8.minutě tak srovnal stav utkání Michal Pešák – 1:1. Vyrovnaný stav nevydržel dlouho, když hned v dalším střídaní vrátil vedení na stranu Tatranu Tomáš Váňa, který svým důrazem před brankou skóroval, 2:1.

Jak už jsme poznali v osmifinálové skupině, že umíme po vstřeleném gólu vstřelit hned další, tak jsme si tuto dovednost přenesli do tohoto utkání a po 14.vteřinách navyšujeme stav po krásné kombinaci hráčů Řezník – Kolísko, když poslední jmenovaný uvolňuje ruce svým spoluhráčům a ukazuje, že v jednoduchosti je síla – 3:1! Bulldoci tento stav nenechali za svůj a začali nás v jednoduchosti školit. Přihrávka na obránce a střela do šibenice z hole Michala Stráského snižuje stav utkání na 3:2. Nervozita opět začala stoupat a po chybě v rozehrávce Bulldoci srovnávají stav utkání – 3:3.

Do druhé třetiny dorostenci vlétli, což přineslo ovoce v podobě vstřeleného gólu, o který se postaral zorientovaný Jakub Kolísko – 4:3. Školení v jednoduchosti Brno pokračovalo a zanedlouho přišla střela od Petra Koláčného, který překvapil brankáře a opět srovnal stav – 4:4. Za pouhých 25 vteřin se opět měnil stav utkání. Po standardní situaci skóruje Marek Pixa – 5:4. Do konce druhé třetiny se skóre zápasu už neměnilo a do poslední třetiny zápasu jsme mohli nastoupit větším klidem než do třetiny druhé.

Začátek třetiny se podařil na výbornou, když Jan Wojnar procpal míček za záda brankáře (6:4) a následně po přesilové hře skóruje znovu – 7:4. Brněnští i za tohoto stavu nesložili zbraně a opět ukázali, jak se má hrát jednoduše. Střely po pár přihrávkách, několik přečíslení ze strany Bulldogs dospěly k tomu, že jsme si zahráli oslabení, ve kterém Petr Koláčný snižuje stav pohotovou střelou z dálky – 7:5. Po vstřeleném gólu brněnských hráčů se tatranští chopili otěže hry, když si vypracovali spoustu šancí po neuvěřitelných kombinaci, ale jak praví pravidlo „nedáš, dostaneš“, tak se tomu stalo. Po brejkové situaci snížil stav Filip Drápal a postaral se o drama – 7:6. Bulldoci se tlačili do zakončení a snažili se o vyrovnání stavu a tím získání lepší pozice do druhého utkání, ale tatranští svou bojovností udrželi tento stav a lepší pozici si právě odnesli oni, když to první vyhráli 7:6.

Do druhého utkání s Bulldogs Brno jsme šli z lepší pozice, ale ne z takové, abychom mohli utkání odehrát v naprostém klidu a šetřit síly do dalších finálových bojů. Pokud chtěli dorostenci pokračovat, což určitě chtěli, tak museli pokračovat v bojovnosti, dřině a soustředěnosti. Bylo to znát! Svázané ruce z prvního utkání se přenesly i do začátku 1.třetiny toho druhého, kde nebylo vidět skoro nic zajímavého a to až na pár kombinaci, které nakonec přeci jen musely těšit nejen tatranského fanouška. Stav utkání na svou stranu strhli právě tatranští, když po závaru před brankou soupeře skóruje pod břevno Ondřej Řezník – 1:0. Koncem první třetiny se naskytla dorostencům standardní situace a jelikož zbývalo pár vteřin do konce této třetiny, tak se trenér rozhodl, že si tuto situaci vyzkoušíme v 6 hráčích. Bohužel se tento krok neukázal vhodným a Bulldoci této situace využili a srovnali stav v poslední vteřině třetiny – 1:1.

Do druhé třetiny Tatran vstoupil bojovně a bez jakéhokoliv strachu začali svěřenci trenérů Jakoubka, Vybírala a Merty hrát kombinačně a tím si získali převahu na hřišti. Z převahy na hřišti následně vytěžili vstřelené branky a o jednu z nich se postaral Marek Pixa – 2:1. Následně Jakub Manek nachytal brankáře na švestkách, když nečekanou střelou z nulového úhlu jej prostřelil – 3:1. Brněnští se postarali o snížení stavu, když bylo nařízené trestné střílení, které Patrik Fabian proměnil – 3:2, ale to bylo vše, k čemu je dorostenci Tatranu pustili. Otěže zápasu měli pevně v rukou tatranští a ke konci druhé třetiny ještě navýšili skóre na 4:2.

Ve třetí třetině se obě družstva provinila fauly a tak 6 minut ze hry bylo přesilových. Než se hra dostala do rovnovážného stavu, tak Jan Wojnar zvyšuje stav utkání po 15 metrech sprintu – 5:2. Poté následovala roztříštěna hra přesilovek a her v oslabení a v jedné z her v oslabení tatranští skórují do odkryté brány a to z hole Jakuba Kolíska, který stanovil konečné skóre zápasu – 6:2.

Díky dvěma výhrám ve čtvrtfinále dorostenci postoupili do semifinále, kde je čekal zápas s ostravským FBC, které odehrálo čtvrtfinále s týmem Florbal Ústí. Ostrava v prvním zápase vyhrála poměrem 14:3 a tím do druhého zápasu nechala odpočinout své opory týmu, přičemž se jim to nemuselo vyplatit, protože ve druhém zápase se Ústí vzchopilo a vyhrálo 8:1.

Nedělní semifinálový zápas započal menší kolizí a odkladem zápasu na pozdější čas, ale to nic neměnilo na tom, že dorostence čekal zápas o nejvyšší příčky. Začátek zápasu tatranští zvládli ve všech směrech na výbornou. Bojovnost, nasazení, kreativita, kombinace, bloky, podpora na střídačce, prostě vše, co utkání má mít. Po výkonu má přijít odměna a ta přišla v podobě prvního vstřeleného gólu, o který se postaral Jan Wojnar – 1:0. Po prvním vstřeleném gólu bylo nadšení ještě větší a chuť vyhrát byla neuvěřitelná, ale jen do chvíle než jsme obdrželi vyrovnávací gól (1:1). Po obdrženém gólu se vše začalo sypat jako domeček z karet a než skončila první třetina, tak na světelné tabuli svítil stav 1:5. Nadšení a bojovnost se vytratilo a s tím i vyhaslo povzbuzování na střídačce.

Do druhé třetiny se snažili trenéři hráče povzbudit a dostat zpět do varu, ale ostravské FBC udeřilo dříve a zvýšil svůj stav na 1:6. Na tento obdržený gól v této třetině našel odpověď Jan Wojnar (2:6), ale bohužel FBC odpovědělo také a opět navýšil stav utkání na 2:7 a tento stav svítil i po 2.třetině.

Na začátku třetí třetiny Martin Remeš po tečované střele Marka Pixy snížil stav utkání a dal naději na drama zápasu 3:7. Ostrava se ale nenechala ohrozit a okamžitě odpověděla – 3:8. Zbraň, která dorostence Tatranu zdobila v osmifinálové skupině a následně ve čtvrtfinále, se obrátila proti nim a rychlé góly jsme teď dostávali my. Sice pár nábojů jsme ještě měli, když rychle odpověděl Jakub Kolísko a pomyslně snížil (4:8), ale to bylo z naší strany bohužel vše. Ostrava do konce třetiny vstřelila ještě 2 góly a dokráčela do finále. Pro tatranské to znamenalo boj o 3.místo, kde je čekal soupeř z Chodova, který celou sezónu dominoval a svou divizi B suverénně vyhrál.

Během krátké pauzy jsme se museli rychle zregenerovat, srovnat si myšlenky v hlavě a nastoupit do zápasu s cílem vyhrát. Začátek zápasu byl úplně opačný než zápas s FBC. Chladnou střídačku povzbuzovali trenéři, bojovnost a nasazení bylo po těžkém utkání s Ostravou na bodě mrazu, ale jen do chvíle než jsme vstřelili první gól, o který se postaral mladíček týmu Filip Langer (1:0). Od této chvíle se začal tatranský motor probouzet, a i když Chodov strhl vedení na svou stranu (1:3), tak tatranští do konce první třetiny srovnali po neuvěřitelných kombinací nejprve z hole Jonáše Vaculíka a následně Jakuba Kolíska (3:3).

Chodov sice ještě našel odpověď ve druhé třetině, když po rychlém rozehrání standardní situace navýšil skóre na svou stranu (3:4), ale to bylo z jeho strany vše! Tatranský express už měl motor nastartovaný, takže bojovnost, nasazení, bloky, kreativita, povzbuzování na střídačce, výkon brankáře zdobil výkon tatranských hráčů. O srovnávací gól se postaral Jan Wojnar (4:4), který po krosové přihrávce trefuje zcela odkrytou branku. Filip Langer, nejlepší hráč v kanadském bodování v divizi B,odpovídal na Wojnarův gól a to strhnutím stavu výsledku na stranu Tatranu - 5:4. I když se snažil Chodov srovnat a tlačil tatranské, tak ti bojovali a nedopustili chodovským vyrovnat do konce druhé třetiny.

Zbývalo pouhých 15 minut od zisku medailí. Poslední třetina v sezóně 2015/2016 se nesla v neuvěřitelném duchu bojovnosti, nasazení, povzbuzování nebo-li „Jeden za všechny, všichni za jednoho.“. Chodov tlačil a vytvářel si šance, ale bohužel ne a ne se mu podařit vyrovnat stav utkání. Tatranští si vytvářeli neuvěřitelné kombinace, po kterých se jim nabízel zcela odkrytá branka, ale i tak se jim nepodařilo stav navýšit. Chodov v posledních minutách zápasu zkoušel hru v 6, přičemž tatranské semknul a skoro je k ničemu nepustil, ale až na Jana Wojnara, který po ztrátě míčku chodovských nekompromisně zakončil do prázdné branky v posledních 30 vteřinách zápasu a poslal střešovické do dvoubrankového vedení – 6:4. Po vyhraném buly jsme už nikam nespěchali a hráči si užívali poslední vteřiny na hřišti. Po závěrečném hvizdu rozhodčích, kdy už se ni nestalo, bylo jasné, že TATRAN se umístil na 3.místě!

Komentář trenéra Jonáše Merty: „Je skvělé zakončit sezónu výhrou. Jak v průběhu roku, tak v průběhu play-off jsme střídali chvíle dobré i slabší. V posledním zápase jsme však dokázali překročit svůj stín, kdy jsme předvedli sebevědomý výkon i za nepříznivého stavu, což se nám v průběhu sezóny tolik nedařilo. Být mezi top 3 je pro nás obrovskou odměnou! Zároveň víme, že k ještě vyšším příčkám nám něco schází. To je pro nás motivací k další práci v příští sezóně.“