Tatran Střešovice » Ohlédnutí za turnajem Gothia Innebandy Cup 2020

VÍC NEŽ JEN FLORBAL

pátek 17.1.2020

Ohlédnutí za turnajem Gothia Innebandy Cup 2020

Již tradičně započal Tatran nový rok na švédském mládežnickém turnaji Gothia Innebandy Cup. Smyslem mládežnických turnajů je zajisté především to, aby si je hráči užili a načerpali nové zkušenosti. Letošním bonusem pak bylo vítězství kategorií B15, B16 a B11 RED.

Statisticky se tatranským týmům dařilo na Gothii následovně. Do švédského Gothenburgu vycestovalo ze Střešovic hned 9 chlapeckých a 4 dívčí týmy. Během 4 dní týmy odehrály 84 utkání při kterých dokázali vstřelit 475 gólů a obdrželi jich pouhých 183. Tatran se do Čech vrací s bilancí 60 výher, 3 remízy a 21 proher. Za zmínku stojí také umístění týmu B11 RED na prvním místě v celkovém počtu vstřelených branek, na místě druhém je následují Tatraňáci z kategorie B15 a na šestém místě se umístili kluci z B14 RED. Co se týče počtu průměrně vstřelených branek na zápas, i tam má Tatran své zástupce, a to dokonce na prvních třech příčkách. Jako první se umístili B11 RED, následně B14 RED a do třetice B15


Za největší úspěch se dá považovat především celkové vítězství kategorií B15, B16 B11 RED, která ovládla turnaj s neuvěřitelným skóre 84:4. Dívky G18 a G16 sice nedokázaly postoupit do playoff A, staly se však vítězkami playoff B.Poprosili jsme trenéry vítězných týmů, aby nám na pár řádků shrnuly švédský turnaj svýmy slovy. Jako první se za kategorii B15 vyjádřil Jakub Menhart„O co lehčí jsme měli skupinu, kterou jsme prošli bez nějakého zaváhání, tak o to více nás pak prověřilo play-off. Dva velmi těžké zápasy ve čtvrtfinále a semifinále. Především čtvrtfinále na nájezdy byl zápas jak na kolotoči. O to emotivnější pak vítězství bylo. Finále nás lehce zklamalo. Soupeř byl velmi pasivní a pouze čekal na naše chyby, kterých se ale díky disciplinovanosti kluků nedočkal.

Celkově je vidět velmi odlišný přístup ve výchově mládeže. Naše týmy měli na vyšší úrovni individuální činnosti jednotlivce. Na druhou stranu Švédi hráli velmi jednoduchý, a ne moc pohledný florbal. Většinou pasivita a čekání na chybu a poté prudký míček po prknech nebo lob za obranu. Nicméně jejich hráči jsou větší atleti. Jsou na tom lépe kondičně a je na nich vidět velká všestrannost. Na specializaci kladou nároky až v pokročilejším věku.

Je potřeba se nad tímto zamyslet a začít na tom pracovat. Myslím, že se díky našemu systému výchovy o toto usilujeme ať už v rámci našeho klubu nebo přidružených projektů. Nicméně ten největší krok musí přijít v rámci celého školství. Bez toho nebudeme nikdy seveřanům v elitních věkových kategoriích konkurenceschopný.“


Svým svěřencům z kategorie B16 poděkoval i Luděk Beneš„Gothia Innebandy Cup byl pro dorostence kategorie B16 skvělým vyvrcholením první části sezóny, a to hned z několika důvodů. V první řadě nastavením, které si kluci sami udělali. Zjednodušeně řečeno, dohodli se na tom, že letos pojedou do Švédska vyhrát a pro tento cíl udělají maximum. Bylo krásné sledovat a jen lehce usměrňovat jejich úsilí a to, jak jejich vůle, zdravé sebevědomí, ale také pokora k soupeřům roste zápas od zápasu. Dalším důvodem k velké spokojenosti s tímto turnajem byla naše cesta, kterou jsme k našemu cíli dospěli. Mám na mysli soupeře, na které jsme měli opravdu štěstí a již v základní skupině jsme se potkali s velmi kvalitními týmy IBK Göteborg a Jönköpings IK. Už ve skupině jsme tak odehráli zápasy, o kterých se nám v dosavadním průběhu nejvyšší dorostenecké soutěže může jenom zdát. V playoff jsme potom přidali další neméně kvalitní a vyřazovacími boji ještě okořeněné souboje se švédským Pixbo Wallenstam a norským GIF Fighters. V semifinále jsme poměrně jednoznačně přehráli Ingelstad IBK ze Švédska a na jediného českého soupeře jsme narazili až ve finále, ve kterém jsme FbC Hradec Králové přehráli výsledkově poměrně jednoznačně, ale zápas byl o mnoho vyrovnanější, než výsledek napovídá. Kluci tedy své cíle beze zbytku splnili a já věřím, že je tato cesta posune v jejich dalších florbalových krůčcích zase o kus dále.

Osobně mohu posoudit kvalitu turnaje z doby před cca 10 lety a musím uznat, že z mého pohledu turnaj zaznamenal obrovský kvalitativní posun, jednak v hladké organizaci, celkové sportovní úrovni i co se týká úrovně sportovních hal, ve kterých jsme své zápasy odehráli. Tady bych chtěl vyzdvihnout zejména Partille Arénu, ve které jsme odehráli zápasy finálového dne a která byla pro nás pro všechny taková zasloužená třešínka na dortu. Kluci a Kurri – Díky!“


A v neposlední řadě jsme se zeptali i trenéra nejmladších bojovníku B11 RED Davida Váchy„Myslím si, že letošní turnaj ve Švédsku splnil veškerá naše očekávání. Díky účasti v nejnižší kategorii, kde je nastaven systém turnaje každý s každým (bez play-off), jsme odehráli celkem 8 zápasů. Po florbalové stránce se ukázala velká převaha našich hráčů nad zahraničními soupeři, z čehož plynuly velké rozdíly ve skóre a celkové prvenství v počtu vstřelených branek napříč všemi týmy různých kategorií. Jsem rád, že každý zápas i se slabším soupeřem byl odehraný s maximálním nasazením a byla vidět obrovská chuť celého týmu střílet góly, což díky live streamům a výborné práci tatínka jednoho z hráčů – Jana Matouše – mohli na Facebooku sledovat i všichni rodiče.

I přes nabitý program kluci mimo naše utkání zhlédli několik zápasů starších kategorií a užili si i obrovskou podporu dorostenců a starších žáků při jednom vlastním zápase. Po našem posledním zápase se kluci před odjezdem do Prahy stihli podívat na závěr finálového utkání v kategorii B16, které hráli tatranští dorostenci v Partille Areně. Celkově bych řekl, že se během toho turnaje celý tým dal ještě více dohromady, že si celý pobyt ve Švédsku kluci užili především jako dobrá parta kamarádů a zažili společně spoustu srandy, což by v této kategorii mělo být hlavním cílem!“


Na závěr bychom rádi poděkovali všem hráčům, hráčkám a trenérům za výbornou reprezentaci na zahraničním turnaji a doufáme, že si z něj odvážíte cenné zkušenosti a zážitky.

Fotky z turnaje si můžete prohlédnout na našem FlickruInstagramu nebo Facebooku.

 
Naši partneři