Tatranské juniorky od nové sezony povede Jiří Uher!

V rámci představování nově utvořených realizačních týmů elitních družstev jsme vyzpovídali i hlavního trenéra juniorek Jiřího Uhra.

Jirko, vítáme tě v Tatranu a na úvod se tě zeptáme, co tě vedlo k přesunu do Střešovic?


V Tatranu začínal můj syn Jakub a v podstatě já jako trenér také, když jsem pomáhal s tréninky u nejmenších dětí s ohledem ke Kubáňovi a jeho sluchovému handicapu. Ale i to, že mi po roce popravdě florbal chyběl, a i když se mi po tom všem v reprezentaci vůbec nechtělo k tomuto sportu vracet, ukecal mě Jirka Jakoubek, abych i s ohledem na nový typ soutěže juniorek funkci hlavního trenéra vzal. Takže historie s nostalgií, to že mám florbal prostě rád a chuť si vyzkoušet florbal ve velkém Tatranu, mě přivedly na lavičku juniorek. Taky mi to musela schválit moje dcera Anička, se kterou se teď snažím ve společné domácnosti dohnat posledních skoro 17 let, co jsem ji zanedbával, prý mě přijde někdy i osobně podpořit.

Je za vámi třídenní soustředění, které juniorky absolvovaly společně s elitním týmem žen. Jak tyto tři dny společné práce hodnotíš?


Byla to dobrá příprava jak pro juniorky, tak i pro ženy. Pracovaly jsme na stejných věcech, takže bude přirozeně možné prolínání mladých hráček do týmu žen. A v tomto duchu budeme pokračovat i dále v sezóně a vtahovat do přípravy i hráčky z dorostenecké kategorie. Některé absolvovaly už i toto soustředění.

Jak zatím vnímáš prostředí v Tatranu?


Tatran býval spíše klubem elitních kategorií, ale nyní se soustřeďuje víc a víc na práci se všemi kategoriemi a intenzivně se snaží dobudovat i ženskou složku. Přišli noví, kvalitní trenéři, klub se opravdu snaží posunout na profesionální úroveň.

Od letošní sezony chceme v Tatranu více propojit činnost mužské a ženské složky. Myslíš, že je to krok správným směrem?


Tak pořád je v ČR velký rozdíl mezi mužským a ženským florbalem a klub, který dokáže v tomto směru vybudovat opravdu skutečnou rovnováhu a uvědomí si sílu toho mít kvalitní obě složky, bude mít dlouhodobě náskok, nebude mít problém s náborem, bude vychovávat silné vlastní hráče a bude mít možnost konkurovat velkým zahraničním klubům. V tomto směru je určitě důležitá role šéftrenéra, který toto dokáže propojit, ale fungujícího nebo lépe řečeno, funkčního. Už jsem zažil několik pokusů tuto roli v různých klubech obsadit, ale vždy to více méně ztroskotalo na člověku, musí to být trenér s koncepcí, kterou nejen že dokáže prosadit, ale také uvést v realitu a přivést k výsledkům. Jirka Jakoubek byl po celou dobu na soustředění a pomohl nám s úvodním nastavením „tatranských“ systémů, které se budou v průběhu celého roku dále rozpracovávat a rozvíjet.

Jak bude složení realizačního týmu juniorek pro nadcházející sezonu? Jak hodnotíš dosavadní spolupráci s novými kolegy?


Jako hlavní asistent mi bude pomáhat Robert Novák a doplňovat ho bude Kajče Vachušková. Taky bych rád, aby mi aspoň občas pomohl můj syn Kubáňo, a to hlavně v rámci tréninků HČJ. Už s námi byl na PG a fungovalo to docela dobře v rámci celého realizačního týmu. Jinak Roberta znám už z reprezentace neslyšících, kde mi pomáhal právě v roli asistenta a jsem za to rád, že moji nabídku přijal i do Tatranu. Má florbal rád a dává mu hodně, chce jít dál a učit se. No a Kajče? Tu jsem trénoval v reprezentaci a jsem přesvědčený, že florbal je její život a takového člověka mít v týmu je radost

Stejně jako ženy, i juniorky mají za sebou podstatnou část letní přípravy. V čem si myslíš, že budou mladé Tatranky nejsilnější, a na čem musíte naopak ještě společně pracovat?


Doufám, že silnou stránkou bude kondice, na které musíme pracovat ale v podstatě pořád. Systém 3x20 minut hry, a to v nasazení dvou zápasů ve dvou dnech, to je slušná nálož pro ty mladé holky. Ale taky hodně stavím na srdíčku (jak říkával v repre kamarád Petr Severa) a chuti hrát a překonávat vlastní limity. Myslím, že jsme to už dokázali na PG v zápase proti ostravskému FBC, které byť jasným favoritem, se do konce zápasu bálo o výsledek, holky ze sebe opravdu vydaly maximum. Naopak budeme muset výrazně zlepšit práci s hokejkou a střelbu.

V příštím týdnu absolvuješ s týmem po Hummel Open a Prague Games již třetí společný turnaj, tentokrát Czech Open. Probíhala směrem k CO nějaká speciální příprava?


No jo, pomalu se ze mě stává matador :-D Ne, zatím žádná speciální příprava neprobíhá a ani probíhat nebude. Bereme CO jako další kvalitní přípravu na sezónu a budeme rádi za každý zápas, ve kterém hráčky získají další zkušenosti do náročné sezóny.

Jirko, děkujeme za rozhovor a ať se tobě i celému týmu daří!


Děkuju i za tým, není malých cílů! :-)