Tréninky doma efektivně a zábavně

Sportům současná situace příliš nepřeje. Sportoviště jsou zavřená a příležitostí k pohybu je velmi málo. Tatranská akademie však funguje i za dob lockdownu. Formou online tréninků a moderních technologií jsou trenéři stále v kontaktu se svými svěřenci, aby po rozvolnění všech nařízení mohli na hřišti pokračovat tam, kde v září skončili.

Akademie má online tréninky většinou 2x až 3x týdně, přičemž každá kategorie je má zaměřené na něco jiného. U starších žáků a žákyň se zaměřujeme především na zdravotní tělovýchovu a cviky z fyzioterapie se společnými videohovory. Náplní tréninků jsou například dechová cvičení, rozvoj pohyblivosti kloubních spojení nebo posílení oslabených partií. Ostatní tréninky jsou pak individuálně řešeny přes platformu XPS. Výhodu tohoto typu trénování spatřujeme v tom, že se dostane i na cvičení, na které není v průběhu sezóny tolik času. U mladších kategorií od přípravky až po mladší žáky a žákyně se střídají různé pohybové hry, jóga a jógová cvičení. Dorost, junioři a juniorky se zase soustředí na rozvoj svých kondičních schopností. Novinkou je navíc zajištění online tréninků pro golmany, které zprostředkuje akademie Tomáše Fibigera WFGA.

Velkým pomocníkem v této nelehké situaci je platforma XPS. Využíváme ji především k zadávání tréninkových plánů a individuálních tréninků. Jelikož v běžném režimu nejvíce používáme video analyzer a databázi cvičení, snažíme se ji teď co nejvíce rozšířit o nové videomateriály, které nám následně pomáhají k individuální práci s jednotlivými hráči.

Koncept a hlavní myšlenku současného typu trénování zhodnotil šéftrenér mládeže Pavel Hudík: „Tato doba nenahrává delšímu plánování, pravidelnému režimu a obecně tréninkům, jak bychom chtěli. Ale i tak se toto období snažíme využít na maximum, tak abychom stále zůstali v kontaktu a společně trénovali. Kvůli tomu využíváme různé online platformy, kde pomocí videohovorů buď společně cvičíme nebo řešíme důležitá témata, která sportovce rozvíjí. Škála online tréninků je opravdu široká od praktického rozvoje pohybových schopností, kondici, cvičení z fyzioterapie, až po teorii o sportovním tréninku, výživě a herních souvislostech.

Nejpodstatněji vnímáme udržení kontaktu a motivace trénovat i v domácím prostředí.“

Důležitá je pro nás především odezva od hráčů pro článek se nám vyjádřilo hned několik z nich.

Monika Blahova – mladší žákyně: „I když tréninky probíhají online, tak mě velmi baví. Baví mě každý druh tréninků (posilování, jóga + meditace i pohybovky). Taky mě hodně baví individuální výzvy, které se v kategorii mladších žákyň uskutečňují. Mimo tréninky a výzvy chodím ještě celkem často běhat.“

Nikola Pieczonková – starší žákyně: „V karanténě se snažím nějakým způsobem trénovat každý den.

3x týdně máme společný videohovor se star
šími žáky a našim trenérem Pájou Hudíkem, kde děláme různé cviky. Se stržkami máme vlastní soutěž, kde jsme rozdělené na dva týmy a každý den dostáváme různé posilovací nebo technické úkoly na florbalce a soutěžíme proti sobě. Mimo tréninky se snažím chodit do přírody nebo dělat různé aktivity venku.“


Aram Jonáš – mladší žák: „Tréninky mám moc rád. V pondělí posilko, v úterý koordinace a ve středu jóga. Navíc si dávám tréninky jako třeba střely na postel, dělám kličky atd. Od pátku do neděle máme challenge, které zkouším znovu a znovu. Tréninky super, ale nejvíc se těším zpátky do haly, protože venku v roušce se běhat nedá a v hale roušky mít nemusíme a taky na své spoluhráče, kteří mě vždy inspirují a motivují se zlepšovat a zlepšovat.“
Klápa, Karel, Hradecký a Pitoňák – starší žáci:
„Tréninky probíhají přes aplikaci XPS, které nám zadává náš trenér a my mu posíláme fotky nebo videa z tréninků. Dvakrát týdně máme společně videocall, kde posilujeme a řešíme z různých zápasů, jedno společné téma, které si stanovíme (hra v útoku, v obraně a v dalších částech hřiště). Tréninky jsou velice propracované a každý den na nás čeká jinak zaměřený trénink. Nejčastěji jsou zaměřeny na kondiční přípravu. (Síla, rychlost, vytrvalost). Když je možnost jdeme v malých partičkách si zahrát basketbal, fotbal nebo se projet na kole.